THOM YORKE - SUSPIRIA (MUSIC FOR THE LUCA GUADAGNINO FILM) (2018) [FLAC 24 HI-RES] [FALLEN ANGEL]
Kategorie
Ranking
RSS
Programy

Statystyki
Użytkowników:
Zarejestrowanych wczoraj:
Zarejestrowanych dzisiaj:
Torrentów:
Dodanych wczoraj:
Dodanych dzisiaj:
Warezów:
Dodanych wczoraj:
Dodanych dzisiaj:
111,255
27
43
217,468
84
76
14,160
19
7
Ostatnie 30
Popularne
w Sierpniu
==Torrent==
Kategoria: Muzyka » Soundtracks


Dodał: Fallen Angel
Data dodania:
2019-04-22 07:27:07
Rozmiar: 789.42 MB
Seedów: 0
Peerów: 0
Pobrano: 7 razy
Kondycja:

THOM YORKE - SUSPIRIA (MUSIC FOR THE LUCA GUADAGNINO FILM) (2018) [FLAC 24 HI-RES] [FALLEN ANGEL]

...SIŁA I PIĘKNO MUZYKI TKWIĄ W JEJ RÓŻNORODNOŚCI...

Są na świecie płyty, o których nie śniło się młodym klerykom...

Pierwsza ścieżka dźwiękowa pana Yorke’a.

Trzy lata od nagrania kawałka „Spectre” (który ostatecznie nie stał się ilustracją filmu o Jamesie Bondzie o tym samym tytule) oraz osiemnaście po „I’ve Seen It All” (duecie z Björk, który powstał przy pracy nad soundtrackiem do „Tańcząc w ciemnościach”), muzyk zafundował sobie na pięćdziesiąte urodziny pełny soundtrack. Jak sam przyznaje, propozycja nagrania muzyki do filmu, który tak naprawdę jest remakiem horroru z 1977 roku, była dla niego zaskoczeniem.

Wydawać by się mogło, że Yorke potraktuje to zadanie bardzo eksperymentalnie i stworzy coś co nie nadaje się do słuchania z własnej, nieprzymusowej woli. Tak się jednak nie stało. Najnowsze dzieło Thoma to materiał, który wpisuje się bez zbędnych, oryginalnych udziwnień w to co nazywamy muzyką filmową.

Klimat płyty jest bardzo urozmaicony. Bywa onirycznie, niespiesznie, z powtarzalnym schematem rytmicznym jak w barowych scenach u Lyncha (chociażby w utworze „Has Ended”), a niekiedy bardzo niepokojąco, (jak w pełni instrumentalnym „The Inevitable Pull”, czy „Olga’s Destruction”). Mamy też dużo klasycznego chóru, który nadaje powagi i podkreśla warstwę kultury wyższej w całej historii (główna bohaterka filmu pobiera naukę baletu w bardzo prestiżowej placówce).

Jest też kilka kawałków, które zamykają się w formule klasycznej piosenki. Jedna z nich, „Suspirium” muzycznie zredukowana do spokojnego fortepianu i delikatnego fletu, była jednym z pierwszych utworów, które zostały zaprezentowane publicznie jeszcze przed premierą całego soundtracku. W podobnym klimacie jest spokojna ballada „Unmade”. Fani Yorke’a będą pewnie dopieszczeni do granic możliwości, na tyle, by może nawet przestać upominać się o Radiohead na Openerze. Kawałek ten można również wysłuchać w wersji live, nagranej w sesji dla BBC.

Najprzyjemniej słucha się jednak instrumentalnych, momentami mocno ambientowych utworów, które nie ograniczają się do banalnego mroku, strachu czy przerażenia a generują coś w rodzaju dezorientacji, chaosu, czy pogubienia. To jest właśnie mocna strona tego albumu, że nie odnosi się do kategorii horroru w prosty, typowy, rozpoznawalny sposób. Album zamyka kompozycja „The Epilogue”. Jej dronowe zakończenie stanowi wymowną kropkę nad i dla całej „Suspirii”.

Mateusz Piżyński

Soundtrack z oryginalnego filmu „Suspiria” z 1977 roku uchodzi za jeden z najlepszych w historii kina grozy. Chociażby z tego powodu zadanie, które stało przed liderem Radiohead wydawało się niezwykle trudne. Muzyk sam przyznał, że praca była wymagająca, ale jednocześnie wyjątkowa:


Jest coś w tworzeniu muzyki, co jest hipnotyzujące. Cały czas myślałem sobie, że odprawiam swego rodzaju czary. Gdy byłem więc w studio, tak naprawdę czarowałem – wiem, jak głupio to brzmi, ale tak właśnie wizualizowałem sobie ten proces.


Thom Yorke przyznał, że ogromną zaletą podczas kreowania ścieżki dźwiękowej do filmu była nieznana mu dotychczas wolność w tworzeniu muzyki. Dodał, że wielokrotnie słuchał soundtracku z oryginalnego filmu, ale ostatecznie zdecydował, że pójdzie w inną stronę, niż zespół Goblin w 1977 roku.

Soundtrack lepszy od filmu, którego w zasadzie nie widziałem, ale biorąc pod uwagę czas antenowy, jaki poświęca się muzycznej stronie remake'u Suspirii, czuję się ze swoją bezczelną ignorancją lekko usprawiedliwiony. Więc możemy zaczynać. Państwo piszą w listach, czy Yorke'owi przypadkiem udało się dorównać wybitnemu dziedzictwu antypatycznego Goblina z końcówki lat 70. Winszuję słusznego pytania i, odpowiadając na nie, zmuszony jestem powiedzieć głośne „nie”. Nie jest to oczywiście spowodowane tym, że z soundtrackiem frontmana Radiohead jest coś mocno nie tak, bo – spojler – jest przerażająco dobry. Nie tak bardzo, jak oryginał, ale w kilku punktach zapalnych zbliża się do niego niebezpiecznie. Chodzi bardziej o odmienność finalnej konwencji, na jaką Yorke się porwał, w większości odcinając się od włoskich korzeni (z małymi wyjątkami). A szkoda, bo kto widział Miasto Umarłych czy Cannibal Holocaust albo natrafił na coverujący jedne z najbardziej kultowych horrorowych motywów Morte Macabre i w wyobraźni łączy sobie ten typ myślenia o soundtracku z muzyczną specyfiką angielskiego twórcy, ten wie, co za oryginalne filmowo-muzyczne cudo mogłoby tutaj powstać.

W większości przypadków muzycy współpracujący z włoskimi reżyserami klasy B budowali swoje soundtracki, skupiając się na jamowej improwizacji uporządkowanej ustawicznymi, niezwykle wyraźnymi (wręcz tandetnymi) melodiami, pełniącymi zazwyczaj rolę leitmotivu danej produkcji. Budowa takich struktur dźwiękowych – zazwyczaj przez niski budżet filmowy – nonszalancko ignorowała twarde formalne ramy bycia podległą małomówną służebnicą względem obrazu, dając włoskim muzykom całkowicie wolną rękę, za pomocą której – często wykorzystując kiczowate syntezatory niskiej jakości – musieli w jak najszybszy i tani sposób dograć kilka partii do napisanego w kilka dni na kolanie scenariusza. Pomimo takiej metodologii, z której wynikało naturalne nielepienie się strefy audialnej z wizualną – przez kontrast, w jaki te jaskrawe melodie wchodziły z dziejącą się na ekranie akcją – prostym sposobem tworzył się niezwykle silny emocjonalnie finalny efekt: autonomiczny styl włoskiej klasy B.

I mowa tu nie tylko o niezbyt subtelnym, ale za to kultowym kontraście królującej infantylnej piosenki Riza Ortolaniego, odgrywanej do wtóru zjadanych zwłok we wcześniej ujętym Cannibalu, perfidnie wybierając czas swojego wybrzmiewania wyłącznie w najbardziej radykalnych momentach. Doświadczcie sobie ten cały odrealniony klimat klaustrofobicznego koszmaru z plastikowymi dekoracjami w roli głównej, budowany wyłącznie na fundamencie prymitywnie-patetycznej melodyjki Miasta. Hipnotyzujący kilkuminutowy punkt kulminacyjny, który bez najmniejszego dialogu, z efektami dźwiękowymi zredukowanymi do minimum, zostaje w całości prowadzony teledyskowym sposobem, w którym dramaturgia, napięcie i uwaga widza spoczywają na barkach podniosłej muzyki.

No, ale dajmy już sobie spokój z kreśleniem alternatywnych historii budowania swojego soundtracku, klejąc go z permutacji kilku wyraźnych, mało skomplikowanych motywów, nieustannie krążących sępim ruchem wokół filmowej akcji.

Zamiast tego Yorke decyduje się na grę w całkowicie innej lidze, rezygnując z pstrokatej kinematograficznej spuścizny Italii, w architekturze swojego dzieła idąc w parze z bardziej charakterystycznym amerykańskim podejściem. Decyzja sensowna i zrozumiała. W końcu dominująca szarobura estetyka filmowego trailera jasno pokazuje odwagę twórców, którzy pokusili się na odwrócenie o 180 stopni krzykliwych barw i zmanierowanej stylistyki oryginału na rzecz bardziej stonowanego surowego klimatu. Dlatego posiadanie z tego powodu jakichś większych obiekcji mija się z racjonalnym celem. W zamian otrzymujemy większą ilość może z lekka przewidywalnych dark ambientowych kolaży, przeplatanych klawiszowymi odpryskami wyławianymi z księżycowej sadzawki. Mowa tutaj o ciepło przyjętym singlowym "Suspirium", o "Has Ended", czy też "Unmade", zbyt mocno ociekającymi solowym i zespołowym Yorkiem. Gdzie "Open Again" nawet nie ukrywa swego bycia zagubionym, ale wciąż niezwykle kuszącym odrzutem z Hail To the Thief, zmieszanym z orientalizującym instrumentarium.

Syntezatorowy "Klemperer Walks", niepokojący "Volk" z silnie zaakcentowaną żywą perkusją, na chwilę zmieniają trajektorie lotu, poważniej cofając się te kilka dekad wstecz. Zdezelowane pianino w "Olga Destruction" i jej atrakcyjne harmonie zbliżającego się zakończenia robią wrażenie, a epickość czternastominutowego anielskiego chóru szatanów "A Choir of One" – pomimo swej powtarzalności – wzburza i napawa podnieceniem tak, jak każda minuta zbliżającego się coraz bliżej finału płyty. Wszystko krąży wokół trzech głównych i przenikających się tematów: typowych ambientów z klawiszami, typowych Yorke'owych klawiszowych kawałków i wszechobecnych gotyckich chórów, tym razem z klawiszami lub bez – do wyboru, do koloru. W końcu całość trwa 80 minut, więc z odnalezieniem czegoś dla siebie nie powinno być problemu.

No tak, dwupłytowe 80 minut. W ten sposób przeszliśmy do największego osiągnięcia tego wydawnictwa, czyli stworzenia spójnego stylistycznie molocha, którego przebrnięcie naturalnie kosztowałoby hektolitry upuszczonej krwi i stalowej woli, gdyby nie to, że przez cały czas jego dominacji ani przez sekundę nie czułem palącej potrzeby spojrzenia na zegarek. Czy to imponuje? Jak najbardziej – a jeszcze bardziej, gdy uświadomimy sobie, że większość tej płyty wypełniają krótkie interludia i efekciarskie "zabawy", w skrajnych przypadkach prowokujące swoim poruszaniem się po jarmarcznej kategorii jump scare'u ("Synthesizer Speaks"). Ale nawet w takim przypadku prowadzone jest to z odpowiednim smakiem i szacunkiem do słuchacza, nie wchodząc w najmniejszy konflikt zresztą utworów.

Jeżeli chodzi zaś o wyraźnie oddzielone od siebie płyty. Pierwsza, nieco melancholijna, wydaje się płytą ułożoną od linijki, z przewidywalnym operowaniem napięciem, logicznym rzucaniem momentów niepokoju i racjonalnym kontrowaniem ich błogimi radioheadowskimi balladami. Jednak to właśnie część druga wychodzi zwycięsko z pojedynku o laur jakościowego pierwszeństwa. Część opozycyjna, wypełniona chaotycznym zlepkiem demonicznych utworów, horrorowych wstawek i ustawicznym zaskoczeniem. Brudem i miejscową chóralną wielkością. Dark ambientowym gatunkowym porno, tworzonym przez profesjonalnego wirtuoza. Gdy jedynka jawi się grzeczną, klimatyczną ekspozycją, szkicem konstruowanego właśnie świata, przedstawieniem jego żywych bohaterów, ich charakterów, a także nakreśleniem ram czekającego ich przyszłego konfliktu, dwójka jest tą sytuacją, gdy pół ekranu zostaje zawalone pokrwawionym gnijącym truchłem, a akcja bez opamiętania pędzi do finalnej konfrontacji z ucieleśnionymi w głównym antagoniście uniwersalnymi lękami, które śnieżnobiały protagonista musi z całym przekonaniem przezwyciężyć. Albo zginąć w krwawy sposób. Albo zginąć w głupi i krwawy sposób. Albo zostać na koniec wciągniętym przez tunel czasoprzestrzenny, lądując w alternatywnym średniowieczu, które posłuży reżyserowi w trzeciej części na zrobienie z jednego z najbardziej kultowych horrorów, dziwacznego gore pastiszu francuskiego kina familijnego z serii Goście, Goście z Bruce'em Campbellem w roli głównej.

Ot i cała Suspiria – świetny soundtrack, któremu doskonale udaje się sprawdzić w roli autonomicznego dzieła, w sam raz do samochodu, na słuchawki, pod prysznic i pod skuteczne niepokojenie współlokatorów. Nie będę rozdzierał szat, krzycząc, jak bardzo jest świetny, śmiało stając w opozycji do ogólnoświatowego hajpu. Ale ten chłód może bardziej spowodowany jest moimi przesadnymi oczekiwaniami usłyszenia czegoś wyraźnie znajomego, swoiście rozumianej zmodyfikowanej retromanii, tęskniącej za kinematograficzną starą Italią, co z racji specyfiki współczesnych hollywoodzkich czasów raczej nie miało prawa wyjść na światło dzienne (Kwik! Kwik!). Mamy to, co mamy, czyli nieco ugrzeczniony, doprowadzony niemal do perfekcji horrorowy soundtrack, gdzieniegdzie emaliowany radioheadowskimi utworami. Nieźle panie Tomaszu, zrobiłeś to, ale w to chyba nikt z nas nie wątpił.

No i jeszcze na koniec wróćmy do listów od czytelników. Człowiek stojący za Filmy i płyty, które prawdopodobnie nie zobaczysz po śmierci ostatnio rzucił naturalnie narzucającym się dylematem: Nić Widmo czy Suspiria? Tak więc odpowiadam. Greenwood w sumie miał bardziej chwytliwe lejtmotywy, ale to Yorke wygrywa na polu ich śmiałej permutacji ("The Universe Is Indifferent"). Zwycięstwo macierzystego lidera? Mój głos jednak nie pójdzie na monumentalną i złożoną Suspirię. Greenwood w tym roku towarzyszył mi zdecydowanie zbyt często, aby móc go teraz tak po prostu porzucić.

Michał Kołaczyk

CD 1:
1. A Storm That Took Everything 1:47
2. The Hooks 3:18
3. Suspirium 3:22
4. Belongings Thrown In The River 1:28
5. Has Ended 4:56
6. Klemperer Walks 1:39
7. Open Again 2:50
8. Sabbath Incantation 3:07
9. The Inevitable Pull 1:37
10. Olga's Destruction (Volk Tape) 3:00
11. The Conjuring Of Anke 2:15
12. A Light Green 1:49
13. Unmade 4:27
14. The Jumps 2:39

CD 2:
1. Volk 6:24
2. The Universe Is Indifferent 4:49
3. The Balance Of Things 1:08
4. A Soft Hand Across Your Face 0:44
5. Suspirium Finale 7:03
6. A Choir Of One 14:02
7. Synthesizer Speaks 0:59
8. The Room Of Compartments 1:15
9. An Audition 0:34
10. Voiceless Terror 2:30
11. The Epilogue 2:47
https://www.youtube.com/watch?v=C8RllKVvfR4POZWÓL POBRAĆ INNYM, NIE BĄDŹ ŚWINIĄ!!!
INITIAL SEEDING. SEED 14:30-22:00.
POLECAM!!!

START JAK BĘDĄ CHĘTNI...

Trailer
Lista plików Show/Hide [Pokaż/Ukryj]
Trackery
Tracker URLSeedówPeerówPobrań
udp://9.rarbg.com:2710/announce000
udp://9.rarbg.me:2780/announce000
udp://9.rarbg.to:2730/announce000
udp://91.218.230.81:6969/announce000
http://tracker.bittorrent.am/announce000
http://bt.henbt.com:2710/announce000
http://bt.pusacg.org:8080/announce000
http://bt2.careland.com.cn:6969/announce000
http://explodie.org:6969/announce000
http://mgtracker.org:2710/announce000
http://mgtracker.org:6969/announce000
http://open.acgtracker.com:1096/announce000
Podobne Pliki

Komentarze

Brak komentarzy!

Dodawanie komentarza
Komentujesz torrenta:
THOM YORKE - SUSPIRIA (MUSIC FOR THE LUCA GUADAGNINO FILM) (2018) [FLAC 24 HI-RES] [FALLEN ANGEL]

NAJCZĘŚCIEJ POBIERANE