Kategorie
Ranking
RSS
Programy

Statystyki
Użytkowników:
Zarejestrowanych wczoraj:
Zarejestrowanych dzisiaj:
Torrentów:
Dodanych wczoraj:
Dodanych dzisiaj:
Warezów:
Dodanych wczoraj:
Dodanych dzisiaj:
123,240
52
36
123,358
105
59
8,602
22
14
Ostatnie 30
Popularne
w Lipcu
==Torrent==
Kategoria: Filmy DVD » Komedia


Dodał: Fallen Angel
Data dodania:
2019-12-01 09:41:30
Rozmiar: 4.31 GB
Seedów: 16
Peerów: 2
Pobrano: 41 razy
Kondycja:


DZIEŃ ŚWIRA (2002) [DVD5] [FALLEN ANGEL]

[Gdy obojętność jest przyzwoleniem, a przyzwolenie jest akceptacją, gdy akceptacja jest tłumaczeniem że sytuacja jest wyższa racją...]

Czas trwania:
1 godz. 33 min

Reżyseria:
Marek Koterski

Data premiery: 2002

Scenariusz:
Marek Koterski

Obsada:
Marek Kondrat (Adaś Miauczyński), Janina Traczykówna (matka Adasia), Andrzej Grabowski (sąsiad Adasia), Michał Koterski (Sylwuś), Joanna Sienkiewicz (była żona Adasia), Monika Donner-Trelińska (Ela, pierwsza miłość Adasia), Piotr Machalica (psychoanalityk), Zbigniew Buczkowski (dozorca), i inni.Film Marka Koterskiego z 2002 roku. Groteskowa komedia, a zarazem mistrzowskie studium socjologiczne o sytuacji inteligenta w wolnej Polsce. Jeden z najważniejszych polskich filmów po 1989 roku.

"Dzień świra" to najlepsza część serii Marka Koterskiego o Adasiu Miauczyńskim, który po raz pierwszy pojawił się na ekranie w "Domu wariatów" (1984). Choć uznawany za alter ego Koterskiego bohater grany był przez różnych aktorów, a pomiędzy poszczególnymi filmami nie ma bezpośrednich zależności, to jednak postać zawsze charakteryzowała się pewnym stałym zespołem cech. Miauczyński to wieczny pechowiec, opanowany manią natręctw i przeżywający frustrację z powodu braku zawodowych i życiowych sukcesów. W "Dniu świra" Adaś (Marek Kondrat) jest czterdziestodziewięcioletnim nauczycielem polskiego, który mieszka samotnie w blokowisku na warszawskim Ursynowie. Miauczyński jest odludkiem i utrzymuje kontakty jedynie z wyluzowanym synem Sylwusiem (Michał Koterski), i z matką (Janina Traczykówna), która nigdy go nie słucha, a na wszelkie bolączki egzystencjalne ma jedną receptę – ciepłą zupę. Każdy dzień Adasia wygląda podobnie i jest wypełniony wykonywaniem absurdalnych czynności, takich jak precyzyjne odmierzanie odpowiedniej ilości kawy czy maniakalne poprawianie spodni. Miauczyński jest więźniem małych, drobnych, codziennych rytuałów.

Frustracja bohatera nie bierze się znikąd. Adaś jest uosobieniem inteligenta, który w wolnej, kapitalistycznej Polsce czuje się nikim. Miauczyński skończył z wyróżnieniem studia polonistyczne, ale jako nauczyciel zarabia marne grosze i przez nikogo nie jest szanowany. Mężczyzna nieustannie czuje się upokorzony: gdy uczniowie puszczają głośno gazy na lekcji, kiedy lekarze zwracają się do niego w trzeciej osobie, lub gdy klientki obcesowo szturchają go w sklepie. Adaś nie może zaznać świętego spokoju nawet w domu. Ilekroć próbuje rozkoszować się "Sonetami krymskimi" Mickiewicza lub pisać własne wiersze, rozlega się hałas kosiarki, tupanie na schodach lub rzępolenie ulicznego grajka. Miauczyński nie pozostaje intruzom dłużny: wyklina robotników przez okno, wypróżnia się pod oknem sąsiadki, kopie ujadającego psa…

W krótkich komicznych scenkach Koterski przedstawia karykaturalną, ale niezwykle trafną diagnozę społeczeństwa polskiego. Choć reżyser opisuje sytuację z początku XXI wieku, to jednak wizja polskiego piekła nadal pozostaje w wielu aspektach aktualna. Znajdziemy tu zarówno satyrę na ogłupiające reklamy, jak i pamflet na polską politykę. Przedstawiciele wrogich partii obrzucają się wyzwiskami i twierdzą, ze mają monopol naprawdę, a w jednej ze scen rozrywają biało-czerwoną flagę, z której cieknie krew. Koterski nie krytykuje jednak wyłącznie "elity" – zawiść, egoizm i wzajemna niechęć są głęboko zakorzenione w całym społeczeństwie. Scena, w której mieszkańcy bloku wychodzą na balkony i wygłaszają wspólnie "Modlitwę Polaka", w której upraszają Boga o to, by ściągnął nieszczęścia na sąsiada, na zawsze przejdzie do historii polskiego kina.

"Dzień świra" to film nie tylko niezwykle celny w społecznych ocenach i zabawny, lecz także świetny pod względem formy. Od początku do końca oglądamy świat z perspektywy wściekłego inteligenta, co uzasadnia przyjętą w komedii konwencję groteski. Nieustannie słyszymy monolog Adasia spoza kadru, obraz jest zniekształcany przez ujęcia z niestandardowych punktów widzenia, a sceny obiektywne przeplatane są subiektywnymi wyobrażeniami. Humor opiera się w dużej mierze na kontraście pomiędzy poetyckimi marzeniami Miauczyńskiego a realnością, na rozdźwięku między subtelną duszą mężczyzny a jego "schamieniem" na skutek kontaktu z prozą życia. Pokazując świat, który stanął na głowie, Koterski nie broni bynajmniej swojego bohatera. Tak naprawdę komedia pełna jest goryczy – Miauczyński cierpi, ponieważ zdaje sobie sprawę, że całkowicie odgrodził się od świata i został niewolnikiem własnych fobii. Przyczyną udręk Adasia są nie tylko inni, ale przede wszystkim on sam. W postaci głównego bohatera – który jest wcieleniem nerwic i złych emocji, a jednocześnie wzbudza przecież dużą sympatię – niejeden widz zobaczy, niczym w krzywym zwierciadle, samego siebie.

Culture.plhttps://www.youtube.com/watch?v=kyJX0rkDGkkPOZWÓL POBRAĆ INNYM, NIE BĄDŹ ŚWINIĄ!!!
INITIAL SEEDING. SEED 14:30-22:00.
POLECAM!!!

START GODZINA 12-ta... 100% Antifascist

Trailer
Lista plików Show/Hide [Pokaż/Ukryj]
Trackery
Tracker URLSeedówPeerówPobrań
http://tracker1.itzmx.com:8080/announce220
udp://tracker.open-internet.nl:6969/announce209
udp://tracker.leechers-paradise.org:6969/announce209
udp://opentrackr.org:1337/announce206
udp://tracker.opentrackr.org:1337/announce206
udp://tracker.tiny-vps.com:6969/announce200
udp://retracker.lanta-net.ru:2710/announce200
udp://tracker.torrent.eu.org:451/announce103
udp://exodus.desync.com:6969/announce102
udp://thetracker.org:80/announce000
udp://explodie.org:6969/announce000
udp://open.demonii.si:1337/announce000
udp://tracker.filemail.com:6969/announce000
udp://denis.stalker.upeer.me:6969/announce000
udp://tracker.internetwarriors.net:1337/announce000

Komentarze
<< Poprzednia      Następna >>
1 - 2
  • Napisano dnia 2019-12-02 23:04:58 GMT
    Mularczyk45
    Masz Zmruż Oczy DVD5 Albo DVD9
  • Napisano dnia 2019-12-06 17:09:11 GMT
    Fallen Angel
    Nie, nie posiadam.
Przeglądaj
1 - 2
<< Poprzednia      Następna >>
Dodawanie komentarza
Komentujesz torrenta:
DZIEŃ ŚWIRA (2002) [DVD5] [FALLEN ANGEL]

NAJCZĘŚCIEJ POBIERANE